صدای موج مرا با خود می برد تا ناکجا آباد....و چه غریبانه مرغان دریایی بر خانه خود آواز تنهایی سر می دهند....صدای نی نی زن تنها ک
تاریخ : پنجشنبه 6 شهریور 1393
نویسنده : محمد رضا پولادی
سواد مكتوبی كه مرحوم رئیسعلی‌خان دلواری در تاریخ ۱۱ جمادی‌الاول ۱۳۳۳ به آقای شیخ‌ محمد حسین مجتهد برازجانی مقیم برازجان ارسال داشته است:

قربان حضور باهرالنورت گردم.‌ای به فدای همت و غیرت و شجاعتت گردم می‌دانم كه مردم در این كار (مقصود مدافعه از خاك وطن است) چندان مساعدت و همراهی نمی‌كنند و بنده هم پابست كرده‌اند كه نظرم به‌سوی ایشان است. هر آینه پاسی (پاس كلمه لایقرء است) حضرت مستطاب عالی و امید از آن وجود مبارك كه در حقیقت مجسمه شرف و وطن و اسلام‌خواهی است نداشتم، هر آینه تا حال پروانه‌وار خود را فدای ملت و وطن و اسلامیت كرده بودم. همین‌قدر اطمینان از حضرت مستطاب عالی دارم كه روز مضایق از خط بیرون نمی‌روید و جان را ناقابل می‌دانید، نه مانند اشخاص راحت‌طلب تنبل. راحت این دنیای فانی را به هیچ نمی‌شمارید.
قربانت گردم، برای درجه بهشت پیدا كردن و شربت شهادت را داوطلبانه خواستن باید همتی عالی و عزمی راسخ داشت و بهای درجه عالی و نعیم اخروی و نام نیك ابدی به غیر از جان شیرین نیست، نه آنكه مرعوبانه هر وقت طرف مقابل مثل گربه خود را ساخت و مومو كرد مثل موش بروند . این‌گونه احساسات قابل همدردی با اسلام و وطن نیست و در تاریخ دنیا چنین اشخاص را ننگ عالم انسانیت دانسته‌اند. امروز، روزی است كه هركس ادعای شرف، اسلامیت و وطن‌پرستی دارد، باید امتحان داده از بوته امتحان بی‌غل و غش به درآید. چنانچه عقلا فرموده‌اند: خوش بود گر محك تجربه آید به میان / تا سیه روی شود هركه در او غش باشد


انگلیس‌ها انتشار می‌دهند كه «فلانی حمایت قنسول ژرمن (آلمان) دارد» به حول و قوه خداوندی از هیچ‌كس اندیشه و باك ندارم. می‌خواهند به تشر بنده را بترسانند كما اینكه تلگراف تهدیدآمیز به حضرت مستطاب عالی كرده بودند.
در حقیقت از جوابی كه از طرف ذی‌شرف در جواب تلگراف ایشان صادر شده بود، به‌قدری مشعوف شدم كه خداوند عالم حد آن را می‌داند. همین جواب بود كه فرموده‌اید، آفرین، آفرین، آفرین خدای بر شما باد.
شایسته است كه عموم اهالی فارس و خلیج به داشتن وجود مباركی مثل حضرتعالی كه در این مواقع این‌گونه جواب قانونی دندان‌شكن به اجانب داده‌اید فخر و مباهات نمایند (منظور جواب تلگراف كاكس انگلیسی است). خدایت در همه حال از بلا نگهدارد. استدعا دارم یك‌ذره فروگذاری نفرمایید. اگر از مردم مأیوس شده‌اید كه همراهی ندارند اجازه بفرمایید تا خودم هنگامه بلند كنم و دست به كار شوم!
قربانت شوم، هر آینه خودمان دست به كار شده‌ بودیم، الان بصره خالی شده بود و در شمار مجاهدین محسوب بودیم. به بوشهر هم نمی‌توانند اردو پیاده كنند در صورتی كه خودمان نزدیك و مواظب آنها باشیم. چراكه بنده به خوبی اینها (انگلیسی‌ها) را می‌شناسم. هر آینه فی‌الجمله حمله‌ای به عساكر ایشان در قلعه بهمنی شده بود الان بصره خالی بود. قوه و مخارج از بوشهر جهت آنها حمل می‌شود.
اگر خودمان به همین حالت باقی بمانیم مسلم است كه همكاری نمی‌كنیم و هیچ حمایتی به علمای عراق (مراجع نجف اشرف و كربلا) هم نكرده‌ایم و در آینده نام خودمان را به بی‌حسی و بی‌دیانتی ثبت تاریخ خواهیم دید. كسی كه حكم سخت از علما دیده باشد و حكم امام باشد و جنگ نكند بهانه آن چیست؟!
الان كربلا و نجف در جنگ، تمام علما و پیشوایان دین، در جهاد، آب چشمان خود می‌خورند و امیدهای كلی از ما داشتند كه خیال می‌كردند به ورود حكم (جهاد) تمام اهل دشتستان و تنگستان دست به كار می‌شوند. الحمدلله از این طرف هم مأیوس شدند! (كلمه الحمدلله در اینجا به طریق استعجاب و تأثر است).
چنانچه تا به‌حال خدمت آقای حاج سیدغلامحسین (از علمای دشتی مقیم بوشهر) ۱۰ عریضه عرض كرده‌ام، جانب خدا به‌كلی جواب نكرده‌اند.
همین‌قدر با خود خیال كردم كه بنی‌هاشم در مدینه بسیار باقی ماند جز حضرت سیدالشهدا كه ‌تنها در صحرای كربلا با لب تشنه شهیدش كردند و در كوفه حبیب‌بن مظاهر به تنهایی به یاری آن امام مظلوم حركت كرد.
قربانتم آخر كار، همین‌طور می‌بینم. هفتصد تفنگچی سوای دستگاه سركار زائرخِضِرخان حاضر و آماده است كه اینها از بنده دور نیستند، هر وقت بخواهم تمام حاضر و مستعد می‌باشند. خوب ملاحظه فرمایید روزی بهتر از امروز برای اهالی ایران فراهم نمی‌آید.
یك طرف دولت آلمان، یك طرف دولت اتریش و عثمانی چه كارها بر سر انگلیس، روس و فرانسه آورده‌اند. دیگر انگلیس چه عضوی (كذا فی‌الاصل) دارد كه ماه باید از آنها بترسیم و از این طرف هم حكم محكم علمای اعلام بر وجوب جهاد، البته خدا با ماست و فتح و نصرت نصیب جیش اسلام خواهد بود. در خانه نشستن خودمان و راحت طلبیدن، تمام وسوسه شیطان می‌باشد. مستحق آن نیستیم كه خدا و رسول را از خود خشنود سازیم! روس و انگلیس حق دارند اگر خودمان هیچ كاری نكنیم و آسوده بنشینیم. چراكه همه نوع احترام به بقعه مقدس امام ثامن (حضرت رضا علیه‌السلام) در شمال (مشرق) و احترام به منبر سیدالشهدا در جنوب كردند. در بمباردمان دلبار (دلوار را دلبار هم می‌گویند) كارهای خوب كردند. تف به ما، تف به ما.
قربانت بروم هوش ندارم كه شرح حالات به‌درستی عرض نمایم و مصدعت زیاده از این نمی‌شوم. خیلی میل به دست‌بوسی و زیارتت دارم. نمی‌دانم به چه قسم به این آرزو نائل شوم سجلّ مهر چنین است:«از خداوند جلی توفیق می‌خواهد علی «.

منبع: اسناد جنگ جهانی اول در جنوب ایران، کاوه بیات، مرکز بوشهرشناسی با همکاری انتشارات همسایه، ص. 127تاریخ : پنجشنبه 6 شهریور 1393
نویسنده : محمد رضا پولادی
بخشی از فرموده های حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار اقشار مختلف مردم بوشهر در تاریخ 11/10/70
  شجاعت های رئیس علی دلواری و نیز پشتیبانی مردم بوشهر از مبارزات آیت الله سید عبدالحسین لاری و شجاعت های شهید عاشوری از جمله یادگارهای ارزنده تاریخی ایران است و حضور چشمگیر مردم در صحنه های مبارزات و مقاومت در جنگ تحمیلی و پاسداری از مرزهای آبی کشور نشانه هایی از افتخارات مردم دلیر استان بوشهر محسوب می شود.
***********
بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اهالی بخش دلوار در خانه شهید رئیس علی دلواری در تاریخ 13/10/70
رئیس علی دلواری قهرمان مبارزه با استعمار انگلیس است و ملت ایران همانند شهید رئیس علی دلواری که در مقابل انگلیس ایستادگی کرد، امروز در برابر قدرت های متجاوز به سرکردگی آمریکا ایستاده است و از دشمنان خود هیچ واهمه ای در دل ندارد.
بدون تردید با تفضل خداوند بر ملت های مسلمان، اسلام کاخ های جاهلیت را در تمام دنیا ویران خواهد کرد و مظلومان را نجات خواهد داد.

کشور پهناور ایران اسلامی در راه سعادت، آزادگی، رفع محرومیت ها و به کارگیری استعدادهای عظیم و نهفته به حرکت خود ادامه می دهد و در این مسیر مردم خوب ما باید با روحیه انقلابی و تأسی به احکام نورانی قرآن و اسلام تلاش خود را در راه آبادانی کشور عزیز ایران به کار گیرند.
*******
بخشی از مصاحبه حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سفر به استان بوشهر در تاریخ 13/10/70
آن طوری که من مردم عزیز این استان - بوشهر -را دیدم، می توانم بگویم که مردمی بسیار اصیل و متدین و انقلابی هستند. مردم این جا عموماً از یک روح مناعت و نجابتی برخوردارند؛ مردمی هستند که به مسؤولان بسیار علاقمندند و به جمهوری اسلامی عشق می ورزند. به گذشته این استان هم که نگاه می کنیم، همین خصوصیات را می بینیم. مردم این استان با انگلیسی ها جنگیده و در مقابل نفوذ آن ها مقاومت کرده اند. همان طور که من در صحبت عمومی با مردم بوشهر هم گفتم، مرحوم رئیس علی دلواری و جمعی از مبارزان آن روز - که ایشان بنام شدند، و الا فقط ایشان نبودند؛ دیگرانی هم از وجوه این استان و همچنین عامه مردم بودند که با ایشان همکاری می کردند - با انگلیسی ها جنگیدند و در مقابل اشغال، مقاومت کردند. مردم این استان، مردم بسیار نازنینی هستند؛ البته متأسفانه دچار محرومیت هم هستند...
*******

بخشی از سخنرانی مقام معظم رهبری در اجتماع بزرگ مردم بوشهر در تاریخ 11/10/70
 

به شما مردم عزیز و شجاع و دلاور بوشهر- شهر بوشهر و استان بوشهر-سلام و عر ض ارادت خودم را تقدیم می کنم. آن چه در گذشته و سابقه تاریخی ملت ایران و شما مردم عزیز درج و ثبت شده است، حاکی از تدین و شجاعت و اخلاص و نجابت شما مردم بزرگوار است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اقشار مردم مسلمان ما در این شهر و در این استان، در صفوف مبارزات خود، کارهای شایسته و برجسته یی کردند. در مبارزه با رژیم ستم شاهی، جوانان شما، مردان شما، زنان شما، تلاش های قابل تقدیری انجام دادند بعضی از روحانیون بزرگوار شما- مثل شهید عاشوری(2)-در این راه شربت شهادت نوشیدند. قبل از دوران مبارزات اخیر ملت ایران با رژیم ستمشاهی هم، مقاومت شما مردم در مقابل تهاجم دشمنان خارجی -انگلیسی ها به این منطقه و اشغال بوشهر-که شجاعت های رئیس علی دلواری(3)برای ملت ایران یک یادگار ارزنده تاریخی است - و هم پشتیبانی های شما از مبارزات مرحوم آیت الله سیّد عبدالحسین لاری، جزو قضایای نادر زمان گذشته است.
آن چه را که من عنوان مطالب کوتاه امروز خود قرار داده ام، این آیه شریفه قرآن است: «یا ایّها الّذین امنوا استجیبو لله و للرّسول اذا دعاکم لما یحییکم و اعلمو انّ الله یحول بین المرء و قلبه». در فضای زندگی ما باید قرآن حکومت کند و برکات قرآنی موج بزند. در سایه قرآن است که معرفت و بصیرت و شجاعت و اقدام ما معنا پیدا می کند و به سمت هدف های درست متوجه می شود. قرآن به مؤمنین می گوید: ای مؤمنین! وقتی خدا و پیامبر خدا شما را به حیات و به زندگی واقعی دعوت می کنند، به ندای آن ها پاسخ بدهید. این چه حیاتی است که خدا و پیامبر، ما را به آن دعوت می کنند؟ در یک کلمه، این حیات شایسته انسان است.
انسان برای زندگی کردن و حرکت کردن به سمت هدف های ارزنده و والا، به راهنما احتیاج دارد. انسانی که راهنما نداشته باشد و به راهنمایان الهی پشت بکند، زندگی شایسته انسانی و الهی را پیدا نخواهد کرد؛ مثل ملت هایی که به احکام الهی پشت کردند و گرفتار ظلم و ستم و زورگویی قدرت های بزرگ عالم، و گرفتار تفرقه و برادر کشی، و گرفتار ناراحتی های روانی و عصبی، و گرفتار مشکلات روز افزون زندگی شدند. ممکن است برای این گونه آدم ها نان و آب هم فراهم باشد، اما زندگی شایسته انسان فقط به نان و آب نیست؛ انسان هدف می خواهد، انسان عشق و محبت می خواهد، انسان آرمان های متعالی می خواهد، انسان آزادی و عزت می خواهد. اگر شکم ملتی را هم سیر کردند، اما آقایی و عزت را از او گرفتند، او را گوش به فرمان کردند، ذلیل کردند، این ملت چگونه می تواند احساس آسایش و آرامش بکند؟ و این همان وضعی است که در زیر بار سلطه های ظالمانه پادشاهان، در قرن های گذشته بر ملت ما حاکم بود. همین شهر بوشهر شما، به مجرد این که پادشاهان و حکام خائن قاجاری، اندکی سر از اطاعت انگلیس می پیچیدند، محل پیاده شدن سربازان انگلیسی و اشغال این منطقه می شد! بارها انگلیسی ها به بوشهر آمدند و این جا را اشغال یا تهدید به اشغال کردند...
*******
بخشی از سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار اعضای ستاد کنگره شهید رئیس علی دلواری 1388

 

اوج شروع جریان مقاومت با چهارچوب دینی و اسلامی در طول سال های متمادی گذشته، در کشور دوران قیام مردم بوشهر بوده است.
انگلیسی ها در ساحل بوشهر پیاده شدند و علما ایستادگی کردند.
حرکت این ها -رئیس علی دلواری- رسوخ روح دینی مجاهدت بر انگلیس را در ملت ما نشان می دهد.
این ها وارد میدان مبارزه با انگلیسی ها شدند. یک نمونه اش همین رئیس علی دلواری است که به نظر من جا دارد از این مرد تجلیل بشود.
شهادت یک جوان، فقط به صرف این که وارد میدان شد، تفنگش را برداشت، مردم را جمع کردند و مشغول مبارزه شدند، وقتی که شهید شد، شیراز غوغا شد، مجلس ترحیم عظیمی برگزار شد. در آن مجلس کسانی منبر رفتند، مردم را تحریک کردند، مردم راه افتادند، آمدند. انگلیسی ها مجبور شدند که مناطق جنوب و بوشهر را تخلیه کنند. به خاطر این دیدند از همه جا مردم دارند می آیند...
این جوان مبارز، با آن روحیه دینی خود، وارد میدان می شود و مبارزه می کند و افراد دورش جمع می شوند. البته او شروع کننده نبوده و جز برجسته های این جریان بوده، شروع کننده همان علما هستند.

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 52تاریخ : پنجشنبه 6 شهریور 1393
نویسنده : محمد رضا پولادی
این مطلب را از پیام های یكی از وبلاگها گرفتم كه دیدم بد نیست با نزدیك شدن به 12 شهریور این مطلب را قراربدم .نویسنده با تمام وجود این پیام را نوشته است:

چه قدرغریب وبی کسی دلاورمردتنگستانی چه قبر غریب محقر و تنهایی غریب درعراق داری، نه نام میدان مهمی درتهران بنام توست ونه درپایتخت بنای یادبودمهمی برایت ساخته اند توبرای نجات وطن ومردمت ازخفت اجنبی تمام هستی خودرا فداکردی ولی افسوس انگلیس نمی گذارد که نامت انگونه که شایسته ی تو است پر اوازه شود تمام بچه های ما وبزرگترها شخصیتهای قهرمانان دروغین انگلیسی مثل شاه ادوارد ورابین هود را میشناسند. ولی تو در کجای خاطرات و قلب انان هستی شیر بچه تنگستانی تک سوار تک تیر انداز شیر دل. تویی که تکاوران دریای بریتانیا ازنام تو قالب تهی می کردندونامت لرزه به اندام انان میانداخت .چهار ناوجنگی وخیل دشمنان نتوانست تورا از پایدراورد. ای کشته شده بدست نیرنگ خائنان خودی درود برروح پر فتوح تو و هم رزمانت شیخ حسین خان چاه کوتاهی و زایرخضرخان اهرمی و…وتا ابد نیرنگ ومرگ بر انگلیس دشمن همیشگی ایران و ایرانیانتاریخ : پنجشنبه 6 شهریور 1393
نویسنده : محمد رضا پولادی
 شهریور هر سال كه میشه بوشهر یه حال و هوای دیگه به خودش میگیره و احساس غرورش در به زانو در آوردن استعمار پیر ،انگلستان، موجبات شادی را در وجود خودش حس میكنه .12 شهریور هر سال یاد و خاطره دلیران تنگستان،رییسعلی دلواری و مردان غیور تنگستانی و دشتی و دشتستانی و بوشهری نمادی از استقامت مردمان جنوب را به خاطر می آورد.یه سری به موزه رییسعلی در دلوار زدم و چند عكس به یادگار گرفتم.یاد مردان بزرگ و سردار جنوب گرامی باد.
http://s5.picofile.com/file/8137557526/SAM_0392.jpg


http://s5.picofile.com/file/8137556634/SAM_0391.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137558176/SAM_0393.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137558834/SAM_0394.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137561034/SAM_0397.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137561750/SAM_0398.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137562334/SAM_0400.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137560250/SAM_0396.jpg

http://s5.picofile.com/file/8137559500/SAM_0395.jpg

آخرین مطالب
   
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic