صدای موج مرا با خود می برد تا ناکجا آباد....و چه غریبانه مرغان دریایی بر خانه خود آواز تنهایی سر می دهند....صدای نی نی زن تنها ک
تاریخ : یکشنبه 7 اردیبهشت 1393
نویسنده : محمد رضا پولادی

موسیقی جنوب با وجود زیبایی ها و توانایی هایش متاسفانه همچنان ناشناخته باقی مانده است . بیشتر مردم در تصوری اشتباه از موسیقی جنوب چنان به بیراه می روند كه تصور می كنند موسیقی این منطقه دارای ریتمی تند و ملودی های یکنواخت و ترانه هایی بی معنی می هستند . اینكه چرا موسیقی جنوب ناشناخته مانده سوالی است که برای  پاسخش زمان زیادی لازم است .در این مطلب سعی به مرور موسیقی بوشهر داریم.

 

نوحه‌ها و آوازهاى مراسم عزادارى بخش مهمى از موسیقى منطقه بوشهر را شكل مى‌دهند. سینه‌زنى در بوشهر همیشه با آواز توأم است. اجراى‌سنج و دمام براى خبر کردن مردم براى انجام مراسم سینه‌زنى انجام مى‌گیرد. بوق وظیفه هماهنگى را میان دو دسته مختلف به‌عهده دارد. شروع نواختن با بوق است و ختم مراسم دمام نیز با بوق انجام مى‌گیرد. محلات مختلف بوشهر در ارتباط با مراسم‌‌سنج و دمام تعصب زیادى دارند و اجازه نمى‌دهند فرد غریبه‌اى در نواختن‌سنج و دمام شرکت کند.

یکى از فرم‌هاى موسیقى محل بوشهرسبالوست. این آواز با دایره و نیز خوانندگانى که دایره‌وار نشسته‌اند اجرا مى‌شود.ظاهرا تاثیرش از موسیقى افریقا و عرب بوده است.

یزله نوع دیگر موسیقی بوشهراست که همراه با دست زدن انجام مى‌شود و ملودى بیش از متن داراى اهمیت مى‌باشد.

شروه  فرم موسیقی غمگنانه  بوشهر است که این نوع هنوز هم در دشتی ،تنگستان ودشتستان می توان دید.


ترانه‌هاى امروزى بوشهر بیشتر از دو شاعر معروف محلى یعنى فایز و مفتون است. از مقام‌هاى سازى موسیقى بوشهر یکى حاجیونی است و دیگرى مولودی. در مولودى نوعى حرکت مخصوص دسته‌جمعى وجود دارد و در روزهاى بخصوصى مثل اعیاد مذهبى اجرا مى‌شود. شکی نیز موسیقى مراسم شادى است که بانى انبان یا نى جفتى همراه با دمام و یا دایره اجرا مى‌شود و با دست زدن همراه است.

 

چوبى چهار دستماله نوع دیگر از موسیقى بوشهر است که بانى انبان و دایره اجرا مى‌شود .در این نوع ، نوازندگان هنگام نواختن با حرکات منظم پا به شکل خاصى دایره‌وار حرکت مى‌کنند و حول یک محور مى‌چرخند. معمولاً چند رقصندهٔ زن در میان دایره با حرکاتى خاص رقص سنگینى را اجرا مى‌کنند، که فضاى خاصى بوجود مى‌آورد. این مقام امروز، در میان کولى‌هاى بوشهر رایج است. بندری از آهنگ‌هاى سازى منطقه بوشهر است که ریتمى تند دارد و مخصوص رقص است. سازهاى بوشهر عبارتند از : نى‌انبان، نى جفتی، نى تکی، بوق، دمام و سنج

موسیقی بوشهری هم دارای آهنگ های شاد و هم دارای آهنگ های غمگین و با حزن و اندوه است. به نظر می رسد علت اصلی فراموشی مخاطب از موسیقی نواحی ، عدم شناخت کافی و عدم اجرای آنها توسط خواننده های برتر کشور است.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
آخرین مطالب
   
 
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات