تبلیغات
jonoobi.mihanblog.com - نوحه خوانی ،شروه ، و سینه زنی زنانه در بوشهر

زن ها شب هنگام برای شنیدن روضه یا مرثیه خوانی به گرد هم جمع میشوند.باخواندن آوازی معروف به لایه لایه یا لای لای آرام آرام شروع میشود.این اواز  برگرفته از لالایی است که زنهای بوشهری برای خوابانیدن طفل خود می خوانند.

آواز لالایی بیشتر در مایه ی دشتی که یکی از زیباترین متعلقا ت مستقل دستگاه شور از ردیف موسیقی  ایرانی است خوانده میشود. این آواز معمولا با متری آزاد اجرا و در بوشهر  با سبک های مختلفی خوانده میشود که اکثرا شبیه به شروه خوانی می باشد.

 

 

 

شعرهای شوره خوانی عامیانه میباشد به این شعر دقت کنید:

 

لا لا لا لای عزیزم لا لا   لا لا لا لای علی اصغرم لا لا لا لا  جونم لا لا لا لای

چرا مادر نمی خوابی عزیزم گمانم تشنه ابی علی رود علی رود

لا لا ی لا لا ی لا لای لا لا   مادر چه سر داری علی دودم علی رود

چرا مادر علی اصغر گلوی خون فشان داری

عزیزم چرا چشمان پر آب تبسم بر لبان داری علی رود

عزیزم لا لای لا لا لا لای جونم لا لا رودم لا لا لا لا ی علی لا لا لا لای
                                                                                   شروه 1


                                                              شروه 2


                                                              شروه 3

 

پس از ذکرها و آوازهای سوگواری نوحه خوانی آغاز می گردد.در نوحه خوانی نخست زنها به صورت نشسته در حالی که با یک دست بر پا و با دست دیگر بر روی سینه خود می کوبند به همخوانی در جواب نوحه های سرخوان بر می آیند.

با سپری شدن حدود نیم ساعت نوحه خوانی به صورت نشسته عزاداری وارد مرحله دیگر میشود. این نوبت به دستور سرخوان حاضران بصورت دست جمعی قیام نموده سپس سینه زنی بصورت ایستاده دنبال میشود.به همین دلیل به این قسمت مراسم سر پایی می گویند.

آنگاه سرخوان با خواندن نوحه هایی که از ریتمی تندتر و موضوعی مهیج تر برخوردارند به تدریج مراسم را به اوج میرسانند تا جایی که بعضی از عزاداران هنگام سینه زنی با چپ راست نمودن شانه های خود حالت خلسه به خود می گیرند و گاه بعضی از افراد نیز اقدام به نوعی حرکات موزون می نمایند که میتوان آن را به عنوان رقص و سماع عزاداری در مراسم زنانه معرفی نمود.که در خوزستان و دیگر کشورهای شعیه نشین مثل بحرین- عراق اینگونه عزاداری ها را شاهد هستیم.

این گونه عزاداری عمدتا از عزای زنانی مناطق عرب نشین گرفته شده است اجرای آن نزد عرب های ساکن بوشهر با کیفیت بهتری صورت می گیرد. میان عرب های خوزستان این نوع عزاداری به هوسه مشهور است که گاه به آن یزله نیز گفته میشود.در بوشهر نیز کسانی به عزای سر پایی یزله می گویند.هوسه از جنوب عراق بویژه بصره نیز رایج است و مطلعین هوسه رایج در خوزستان را بر گرفته از هوسه عراقی ها می دانند.

یزله در اصل از فرم های مطرح موسیقی جشن و سرور بوده و هم در بوشهر و هم در خوزستان از جایگاهی خاص برخوردار است.

 

 

 

 توضیحات :


  "شروه ایی كه در این پست قرار داده شده است در سریال مختارنامه بصورت جزیی پخش شد .در حال حاضر این شروه برای دانلود شما عزیزان در وبلاگ ما جهت استفاده قرار داده شده است."تاریخ : جمعه 25 آذر 1390 | 12:32 ق.ظ | نویسنده : محمد رضا پولادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • صرافی کات