صدای موج مرا با خود می برد تا ناکجا آباد....و چه غریبانه مرغان دریایی بر خانه خود آواز تنهایی سر می دهند....صدای نی نی زن تنها ک

ویژگیهای اقلیمی بوشهر


1-موقعیت جغرا فیا یی

 

استا ن بوشهر در جنوب غربی كشور و در فاصله 27 درجه و 17 دقیقه تا 30 درجه و 17د قیقه عرض جغرافیایی و 50 د رجه و 8 د قیقه تا 52 د رجه و 58 د قیقه طول جغرا فیایی واقع گرد یده است. این استان از شمال به استان خوزستا ن و كهكیلویه و بویراحمد، از جنوب خلیج فارس و استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود می شود

2-مساحت

استان بوشهر با 567/23167 كیلو متر مربع وسعت حدود 4/1 در صد مساحت كل كشوررا به خود اختصاص داده است. شهرستان دشتستان با 248/6366 كیلو متر مربع بزر گترین شهرستان استان بوشهر با 949/1441 كیلو متر مربع به عنوان كو چكترین شهرستان استان محسوب  می شوند.

تراكم نسبی جمعیت استان در سال 1380 معادل 35 نفر در كیلومتر مربع بوده كه بالا ترین ان مربوط به شهرستان بوشهر با 142 نفر در كیلومترمربع و پایین ترین ان مربوط به شهرستان دشتی با 15 نفر در كیلومترمربع می باشد.

- تعداد بخش، شهر، دهستان

           استان بوشهر دارای 9 شهرستان به نام های بوشهر، تنگستان،دشتستان، د شتی، گنگان، د یر، گناوه ؛د یلم وجم است و از 19 بخش، 38 دهستان و 22 شهر تشكیل گرد یده است.

                                                                

4- مذهب، زبان، گویش

 بیش از 99 درصد ساكنین استان را مسلمان تشكیل می دهند كه اكثریت انها نیز شیعه می باشند.حد ود 15% در صد از ساكنین استان بوشهر رااقلیت های دینی خصوصا زرتشتی تشكیل می دهند و تعداد اندكی هم كلیمی  و مسیحی در استان زندگی می كنند.زبان و گویش اكثر مردم استان می باشد.

زبان عربی بعد از زبان فارسی رایج ترین زبان سا كنین شهرها و روستا های سا حلی می با شد. زبان تركی نیز زبان رایج عشایر استان است.سرزمین بوشهر از جمله مناطقی است. كه ریشه در اعصار كهن  تاریخ دارد.

قدیمی ترین نشانه های بدست امده از سكونت انسان در سرزمین بوشهربه عهد عیلامی    وتمدن بین النهرین برمی گردد.در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد سلسله جد یدی در عیلام ضهور نمود كه برمنطقه وسیعی از دشتها  وجبال ،شا مل بخش مهمی از سواحل خلیج فارس وبوشهر حكو مت می كردند.در زمان مادها نیز كه قومی اریایی نژاد بودند و در اغاز سده هشتم قبل از میلاد تشكیل دولت داده بودند سرزمین بوشهر جزء یكی از ایالتهای جنوب غربی ان دولت بوده ودر زمان حكومت او وخشتره جزوساتراپ نشین چهاردهم دولت ماد بوده است.                               

درزمان هخامنشیان پس از انكه كوروش درسال 55 قبل از میلاد اخرین ماد را شكست داد،واز جمله پارس وسرزمین بوشهر را تصرف خود در آورد.

در دوره ساسانی و در زمان اردشیر بابكان شهر ((رام اردشیر)) در دو فرسنگی بوشهر بنا نهاده شد كه اكنون خرابه های ان به نام ریشهر معروف است. با ظهور دین اسلام گسترش ان به سوی سررمین ایران، استان بوشهر نیز تحت تاثیر این دین قرار گرفت. در زمان خلافت عمر بندر حنابه كه خرابه های ان در غرب گناوه كنونی باقی است بدست عثمان بن ابی العاصی ثقفی تسخیر شد. در سال 22 هجری قمری(( شهرك)) مرزبان والی فارسی با لشكری عظیم به ریشهر رفت كه بین او و عثمان جنگی سخت در گرفت كه در نهایت شهرك كشته شد و ریشهر و سرزمینهای مجاور ان به تسخیر اعراب درآمد.

در زمان امویان سواحل خلیج فارس از جمله سرزمین بوشهر توسط فرستادگان خلفا اداره می شد. فرمانروایی ال ابویه سرزمین های فارس و بوشهر جز قلمرو انان قرار داشت .بویه پسر فنا خسرو از اهالی دیلم بود كه به خد مت ماكان بن كاكی سردار سپاه امیر نصر ساسانی درامد و پس از مدتی به سپاهیان مرداویچزیارتی پیوست. در اغاز سلسله صفویه پرتقالی ها بر تمام جزایر خلیج فارس حكومت می كردند و در سال 1031 هجری قمری شاه عباس با انگلیسی ها متحد شد و دست پرتقالی ها را از خلیج فارس كوتاه كرد. در زمان لطفعلی خان بو شهر مركز عملیات وی قرار گرفته و قریب هشت هزار نفر از طریق بوشهر به بحرین رهسپار شد ند و موفق به تسخیر انجا گرد ید ند.

در دوره افشاریه ؛ نادر شاه برای تامین ارتبا ط جزایر با سواحل خلیج فارس در صددتاسیس نیروی دریایی برامد و در سال 1147 هجری قمری لطیف خان را به كاپیتانی كل سواحل وبنادرخلیج فارس انتخاب و اعزام كرد. در سا ل 1254 هجری قمری انگلیسی ها برای نخستین باربه بهانه محا صره هرات توسط سپاه محمد شاه قاجار شهر بو شهر و جزیره خارگ را به اشغال خود دراوردند كه با مقاومت روحانیت اگاه زمان به رهبری ایت الله شیخ حسن ال عصفور روبه رو شدند. درسال 1273 هجری قمری بار دیگر متجاوزین انگلیسی به بوشهر یورش بردند كه این بار نیز با مقاومت شجاعانه مردم تنگستان به رهبری باقر خان تنگستانی و احمد خان تنگستانی مواجه شدند. با وقوع جنگ جهانی اول بوشهر بار دیگر كانون یكی از بحرانی ترین مناطق خاور میانه شد و مردم این دیار با قامتی افراشته علیه متجاوزین خارجی قیام كرده و به رهبری شهید رئیسعلی دلواری ، شیخ حسین چاهكوتاهی و... سالها با استعمارگران بیگانه نبرد كرده و جلو پیشروی انان از بو شهر به شیراز را گرفتند.در هنگام بر پا یی انقلاب اسلامی مردم بوشهر با تقد یم كردن چندین شهید، دین خود را به استقلال، ازادی وجمهوری اسلامی ادا كردند. مردم مبارز و اگاه بوشهر در هنگام جنگ نیز به طور چشمگیر و گسترده در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا كردند و در خشكی و دریا بامتجاوزین ایران اسلامی به نبرد برخواستند و در این راه شهیدان بسیاری به انقلاب تقد یم نمودند. روحشان شاد ، راهشان مستدام باد .

 

 

 

 


آخرین مطالب
   
 
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو